Skąd się bierze wada wzroku?

Skąd się bierze wada wzroku?

Redakcja

2016-10-05

brak komentarzy

Z eksperymentów wynika, że 10 mln Rodaków nosi okulary, a milion soczewki kontaktowe. Aż 46 proc. uczniów szkół średnich przejawia wady wzroku, szczególnie krótkowzroczność a także przesuszenie gałki ocznej. Osoby starsze zazwyczaj chorują na jaskrę, zaćmę a także zwyrodnienie plamki żółtej.

Jakie wady wzroku dominują wśród młodych? 

Najpoważniejszym kłopotami okulistycznym u nastolatków jest krótkowzroczność. Szacuje się, że choruje na nią co czwarty młody człowiek. Mimo że dodatkowo niedobór analiz na taki temat, najprawdopodobniej faktorem powszechnej krótkowzroczności jest przeciążenie wzroku patrzeniem z bliska. Następnym kłopotami, także powiązanym z nadmierną eksploatacją wzroku, okazuje się przesuszenie gałki ocznej. Siedzenie 10 h przed ekranem komputera, w klimatyzowanym pokoju, bezustannie w dymie, zapominanie o potrzebie mrugania będzie wystarczające, by oczy były nieprawidłowo nawodnione, a mięśnie oka szczególnie wyczerpane ze względu stałego ich napinania. 

Zobacz także: Skuteczne maseczki pod oczy na zmarszczki!

Jakie kłopoty z oczami posiadają osoby starsze? 

P.F: To zwyrodnienie plamki, które także przejawia korelację z wysilaniem wzroku przy patrzeniu z bliska, jaskra, oraz zaćma a także zespół suchego oka. Wśród seniorów wady wzroku sa wielokrotnie wynikiem dolegliwości trawiennych, przykładowo cukrzycy typu 2. Faktorem wyczerpania wzroku są dodatkowo trudności naczyniowe. Da się mieć zakrzep żyły siatkówki, zator tętnicy siatkówki, przypadłości, które doprowadzają do utraty wzroku lub groźnego zmniejszenia wzroku. Dobrze pamiętać nowotworach oczu – aczkolwiek nie występują nazbyt często, ale się przytrafiają. Najgroźniejszy z nich – czerniak – najczęściej jest rezultatem intensywnego nasłonecznienia oczu. 

Przypadłości oczu da się dziedziczyć? 

Można. Taką dolegliwością jest jaskra, która wysuwa się na początkowe miejsce dolegliwości oczu u ludzi w średnim wieku. Choć prawidłowo rzecz ujmując, dziedziczymy podatność do schorzeń oczu, a nie samoczynnie dolegliwość. W rodzinach krótkowidzów zdarza się, że dzieci także posiadają tę wadę, ale zazwyczaj w zdecydowanie niższym nasileniu niż rodzice. 

Zobacz także: Domowe sposoby na wybielenie zębów!

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Grey Blocker w promocji:
Grey Blocker
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 475 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZDROWIE