Trening tabata – jak to się ćwiczy?

Trening tabata – jak to się ćwiczy?

Redakcja

2016-07-28

brak komentarzy

Czy wiesz, że wystarczą zaledwie 4 minuty ćwiczeń powtarzanych 2-3 razy w tygodniu, by już po miesiącu zauważyć efekty w postaci lepszej kondycji, mocniejszych mięśni oraz utraty zbędnych kilogramów? Przed Państwem trening tabata!

Kto wymyślił tabatę?
Nazwa treningu pochodzi od nazwiska jego twórcy – Japończyka Izumiego Tabaty, naukowca z Narodowego Instytutu Fitnessu i Sportu w Kanoya. Odkrył on, że wykonując ćwiczenia w określonych sekwencjach można zwiększyć wydolność tlenową nawet o 14% zaś beztlenową aż o 28%. Oznacza to lepsze wyniki w sporcie – szybciej biegniemy, jeździmy na rowerze czy pływamy, a przy okazji zwiększa się nasza wytrzymałość. Dlaczego trening jest tak skuteczny? Prawdopodobnie chodzi o stosunek czasu, jaki poświęcony zostaje na maksymalny wysiłek oraz na odpoczynek. Wynosi on 2:1. Tymczasem trening interwałowy to 1 jednostka wysiłku i odpowiadające jej 3 jednostki odpoczynku.

Zasady treningu
Tabata to trening interwałowy, który pobudza metabolizm i przyczynia się do szybszej utraty masy ciała. Wykonuje się go przez 4 minuty (20 sekund ćwiczeń a po nich 10 sekund odpoczynku itd.). Polega on na równomiernym wykorzystaniu mięśni całego ciała. Ćwiczenia są bardzo intensywne, przez co wzmacniają kondycję całego organizmu. Ich sekretem jest zastosowanie dwóch typów wysiłku – anaerobowego (beztlenowego) oraz aerobowego (tlenowego). Więcej na ten temat dowiesz się od trenera personalnego, którego znajdziesz TUTAJ.

Przykładowy trening
Przed przystąpieniem do tabaty rozgrzej się – biegnij truchtem, jedź na rowerze. Nie przemęczaj się. Wykonuj wybrane ćwiczenie na średnim poziomie swoich możliwości. Następnie przejdź do treningu – przez 20 sekund ćwicz intensywnie na skakance, na bieżni albo wykonuj pompki. Odpocznij 10 sekund. Przejdź do kolejnego interwału (zmień ćwiczenie na takie, które pozwoli rozwijać inną partię mięśni). Wykonaj od 4 do 8 interwałów. Na koniec możesz znów wrócić do łagodnych ćwiczeń.

Poświęć więcej czasu na aktywność fizyczną. Znajdź zajęcia sportowe na stronie: LepszyTrener.pl

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Form Explode w promocji:
Form Explode
297 zł 137 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 228 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

SPORT